I Avancuar
Kërko
  1. Fillimi
  2. Si të reduktojmë celulitin

Si të reduktojmë celulitin

Të mbështjellim trupin me alga, vaji anti-celulit ose një serum 10-ditor.

Le të jemi të sinqertë:

Të gjitha ato produkte magjike me çmim të lartë që duhet të reduktojnë celulitin brenda natës thjesht nuk ndikojnë. Vështirë se çdo grua mund të tregojë lëkurën e butë dhe madje edhe në kofshët e saj. Shumica prej nesh kanë lëkurë me pore të hapura.

A e dini se 80% e të gjitha grave vuajnë nga celuliti? Epo, është mirë të dish, nuk je vetëm.

Lajmi i mirë: Ka mënyra për të zvogëluar simptomat e poreve të hapura. Të ushqyerit, foam rolling. dhe motivimin tuaj për t’u përshtatur janë esenciale për këmbë të tonifikuara dhe të pasme të formësuara.

 

 

Çfarë është celuliti?

Para së gjithash, celuliti nuk është një sëmundje. Ky term më tepër përshkruan indet e yndyrës nën lëkurën tuaj e cila zakonisht është e pranishme në kofshët dhe prapanicën tuaj. Kjo ndodh kryesisht te gratë që vuajnë nga celulititi në lëkurën e tyre. Por pse është më i dukshëm tek ato gra që luftojnë me të ashtuquajturën lëkurë me pore të hapura?

Për shkak se ato kanë një lëkurë të hollë në krahasim me meshkujt. Qelizat e yndyrës dhe fibrat e kolagjenit janë të ndërthurura në një strukturë të ngjashme me rrjetin në indet nënlëkurore të njeriut. Këto fibra janë paralele tek femrat, duke e bërë indin më pak të qëndrueshëm.

Prandaj, qelizat e yndyrës mund të dalin në sipërfaqe duke kaluar në mes të fibrave të kolagjenit. Dhe kjo është ajo që ne e perceptojmë si lëkurë me pore të hapura. Megjithatë, burrat gjithashtu mund të tregojnë shenja të celulitit kur vuajnë nga mungesa e androgjenëve, hormoneve seksuale mashkullore.

Arsyet pse shkaktohet celuliti

Pra, kush ose çfarë duhet të fajësohet për lëkurën me pore të hapura përveç indit të dobët lidhor?

Predispozita gjenetike: Për fat të keq, ato gunga nën lëkurën tuaj janë trashëguese. Nëse nëna juaj po lufton me indet e dobëta lidhore, ju keni më shumë gjasa të merrni celulitin …

Hormonet: Ju ndjeheni e fryrë para ciklit menstrual? Kjo mund të jetë për shkak të ndryshimeve në bilancin tuaj të hormoneve. Plus, a e dini se edhe pilulat kontraceptive mund të nxisin celulitin në kofshë dhe prapanicë?

Stili i jetesës jo i shëndetshëm: Alkooli, cigarja ose stresi të gjitha kanë efekte negative në trupin tuaj. Zgjedhjet e jo të mira të ushqimit shkaktojnë gjithashtu celulitin, pasi yndyra e tepërt e trupit depozitohet shpesh në zonat e prekura si kofshët.

Këshillat për ushqimin që duhet konsumuar për zbutjen e celulitit

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar nuk është vetëm sa për të shpenzuar paratë, por edhe për të “asgjësuar” celulitin. Në të vërtetë, përfiton tërë trupi juaj. Qelizat më të mëdha të yndyrës në kofshët dhe në pjesën e prapme nuk janë vetëm të bezdisshme, por edhe ngushtojnë enët e gjakut.

Si pasojë, qarkullimi i gjakut në gjithë trupin tuaj është penguar, metabolizmi juaj ngadalësohet dhe sistemi limfatik është i dëmtuar. Kjo, nga ana tjetër, e bën lëkurën tuaj më pak të ngushtë dhe poret bëhen edhe më të dukshme. Pra, çfarë të bëjmë ne? Përforconi metabolizmin tuaj! Thuaj jo ushqimit të shpejtë, si dhe ushqimeve me sasi të lartë të yndyrës, alkoolit dhe sheqerit. Të gjithë ata janë miqtë më të mirë të celulitit dhe e nxisin atë. Plus, mund të çojnë në mbipeshë.

Si të përdoret ushqimi për të menjanuar celulitin:

Shumë lëngje: Pini mjaft lëngje si uji ose çaj pa sheqer (provoni çajin e gjelbër ose çajin e hithrave) gjatë ditës. Kjo ndihmon trupin tuaj të transportojë materiet ushqyese në qeliza dhe të eleminojë produktet toksike.