Kërkim
i Avancuar
  1. Fillimi
  2. Vlerat ushqyese të karrotave
Vlerat ushqyese të  karrotave

Vlerat ushqyese të karrotave

Çfarë janë Karrotat?

Karotat janë perime  që u rritën për herë të parë në Afganistan rreth vitit 900 pas Krishtit. Portokallia mund të jetë ngjyra e tyre më e njohur, por ato vijnë edhe në nuanca të tjera, duke përfshirë vjollcën, të verdhë, të kuqe dhe të bardhë. Karrotat e hershme ishin ngjyrë vjollce ose të verdhë. Karrota portokalli u zhvilluan në Evropën Qendrore rreth shekullit të 15 -të ose 16 -të.

Kjo perime popullore dhe e gjithanshme mund të shijojë pak më ndryshe në varësi të ngjyrës, madhësisë dhe vendit ku është rritur. Sheqeri në karrota u jep atyre një shije pak të ëmbël, por ato gjithashtu mund të kenë shije tokësore ose të hidhur.

 Vlerat ushqyese

Një racion karrota (një gjysmë filxhan)ka:

25 kalori

6 gram karbohidrate

2 gram fibra

3 gram sheqer

0.5 gram proteina

Karotat janë një burim i madh i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme. Një gjysmë filxhan mund t’ju japë deri në:

  • 73% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë A
  • 9% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë K
  • 8% të kaliumit dhe fibrave ditore
  • 5% të kërkesës tuaj ditore për vitamin C
  • 2% të kalciumit dhe hekurit tuaj ditor

Përfitimet shëndetësore të karrotave

Karrotat kanë një sasi të madhe antioksidantësh dhe ofrojnë shumë përfitime shëndetësore.

 Këtu janë pikat kryesore:

Ato janë të mira për sytë tuaj. Kjo është ndoshta superfuqia më e njohur e karrotës. Ato janë të pasura me beta-karoten, një përbërës që trupi juaj e shndrron në vitaminë A, e cila ju ndihmon të mbani sytë tuaj të shëndetshëm. Dhe beta-karoteni ndihmon në mbrojtjen e syve tuaj nga dielli dhe ul shanset për katarakt dhe probleme të tjera të syve.

Karrotat e verdha kanë luteinë, e cila është gjithashtu e mirë për sytë tuaj. Studimet kanë gjetur se mund të ndihmojë ose parandalojë degjenerimin makular të lidhur me moshën, shkaku kryesor i humbjes së shikimit në SHBA.

Ato mund të ulin rrezikun e kancerit. Antioksidantët janë vërtetuar se luftojnë radikalet e lira të dëmshme në trupin tuaj, dhe kjo mund t’ju bëjë më pak të ngjarë të keni kancer. Dy llojet kryesore të antioksidantëve në karota janë karotenoide dhe antocianina. Karotenoidet u japin karrotave ngjyrat e tyre portokalli dhe të verdha, ndërsa antocianinat janë përgjegjëse për ngjyrën e kuqe dhe vjollce.

Ato ndihmojnë zemrën tuaj. Së pari, të gjithë ata antioksidantë janë gjithashtu të mirë për zemrën tuaj. Së dyti, kaliumi në karrota mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut. Dhe së treti, ato kanë fibra, të cilat mund t’ju ndihmojnë të qëndroni në një peshë të shëndetshme dhe të ulni shanset tuaja për sëmundje të zemrës.

Karrotat e kuqe gjithashtu kanë likopen, i cili ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Ato rrisin sistemin tuaj imunitar. Vitamina C në karrota ndihmon trupin tuaj të krijojë antitrupa që mbrojnë sistemin tuaj imunitar. Vitamina C gjithashtu ndihmon trupin tuaj të marrë dhe të përdorë hekurin dhe të parandalojë infeksionet.

Ato mund të ndihmojnë me kapsllëkun. Nëse keni probleme të shkoni në banjë, provoni të konsumoni disa karrota të papërpunuara. Me përmbajtjen e tyre të lartë të fibrave, ato mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut dhe t’ju ​​mbajnë të rregullt.

Ato mund të ndihmojnë në kontrollin e diabetit. Fibrat në karrota mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit në gjak. Dhe ato janë të mbushura me vitaminë A dhe beta-karoten, të cilat ka prova që sugjerojnë se mund të ulë rrezikun e diabetit.

Ato mund të forcojnë kockat tuaja. Karrotat kanë kalcium dhe vitaminë K, të dyja këto janë të rëndësishme për shëndetin e kockave.

Rreziqet e karrotave

Nëse hani shumë beta-karoten, kjo mund ta bëjë lëkurën tuaj të marrë një ngjyrë portokalli-verdhë. Kjo gjendje quhet karotenemi.Relativisht i padëmshëm dhe zakonisht mund të trajtohet. Por në raste ekstreme, ajo mund të parandalojë që vitamina A të bëjë punën e saj dhe të ndikojë në shikimin, kockat, lëkurën, metabolizmin ose sistemin imunitar.

Shumë beta-karoten gjithashtu mund të shkaktojë probleme për njerëzit që nuk mund ta shndrrojn atë në vitaminë A, siç janë njerëzit që kanë hipotiroidizëm.

Për disa njerëz, ngrënia e karotave mund të bëjë që goja e tyre të kruhet. Kjo është diçka që quhet sindromi i alergjisë orale. Trupi juaj reagon ndaj proteinave në fruta dhe perime të caktuara sikur të ishin polene ndaj të cilëve jeni alergjikë. Nuk ka tendencë të ndodhë nëse karrotat janë gatuara.

  • Shpërndaje: