Kërkim
i Avancuar
  1. Fillimi
  2. Shendeti
Çfarë i shkakton Aknet?

Akne vulgaris është patologjia më e shpeshtë e lëkurës që prek kryesisht adoleshentët, por që mund të shfaqet praktikisht në çdo moshë. Ajo pë...

Kategoritë: 
Thonjtë dhe shëndeti: Lexoni Shenjat

A e dini se thonjtë tuaj mund të zbulojnë të dhëna për shëndetin tuaj të përgjithshëm? Një pikë e bardhë këtu, një nuancë rozë atje, ose ndonjë valëzim ose gunga mund të jetë një shenjë e sëmundjes në trup. Problemet në mëlçi, mushkëri dhe zemër mund...

Kategoritë: 
Vlerat ushqyese të  karrotave

Çfarë janë Karrotat? Karotat janë perime  që u rritën për herë të parë në Afganistan rreth vitit 900 pas Krishtit. Portokallia mund të jetë ngjyra e tyre më e njohur, por ato vijnë edhe në nuanca të tjera, duke përfshirë vjollcën, të verdhë,...

Cilat janë shenjat më të zakonshme të depresionit?

Çrregullimet depresive janë sëmundje në të cilat ulja e vazhdueshme e humorit dhe mungesa e ndjenjës së kënaqësisë në jetë (anhedonia) janë tipare të dukshme dhe të qëndrueshme. Çrregullimet depresive ndahen në Depresion Madhor (që mund të ketë një episod të vetëm ose episode të përsëritura...

Kategoritë: 
Antioksidantët dhe vlerat e tyre në organizëm

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë. Trupat tanë gjithashtu prodhojnë dhe rad...

Kategoritë: 
Varicet ezofageale

Çfarë janë variçet ezofageale? Variçet ezofageale janë zgjerim jo normal i venave në pjesën e poshtme të ezofagut (tubi që lidh fytin me stomakun). Variçet ezofageale ndodhin më shpesh tek personat që kanë sëmundje serioze të mëlçisë. Ato zhvi...

Kategoritë: 
Gastritet

Çfarë është gastriti? Gastriti është inflamacion (pezmatim), i mukozës së stomakut. Fatkeqësisht termi “gastrit” është keqpërdorur duke përfshirë nje sërë ankesash në lidhje me problemet e pjesës së sipërme të barkut. Në të vërtetë, te...

Kategoritë: 
Ulçerat

Ulçerat gastrike dhe duodenale janë relativisht të shpeshta në subjektet klinike. Për momentin metoda më e mirë e diagnostikimit të tyre është videoendoskopia e traktit të sipërm tretës (gastroskopia). Doktori lehtësisht kalon gastroskopin (një tub i hollë i cili në majë ka një kamerë), nëpërmj...

Kategoritë: